Strona głównaGaleriaOpracowaniaLinki

 

Dante Alighieri

 

Urodzony w maju lub czerwcu 1265 - zmarł 13 lub 14 września 1321. Wybitny poeta włoski żyjący na przełomie średniowiecza i renesansu.

 

Urodził się we Florencji w rodzinie z niższej warstwy arystokracji należącej do partii gwelfów. Sam Dante przystał do frakcji białych. Rozpoczął studia retoryki, gramatyki, filozofii, literatury oraz teologii, poźniej studiował wnikliwie filozofię i teologię. Był członkiem ruchu poetyckiego Silnovo. Znał i przyjaźnił się z wieloma jego członkami, miedzy innymi Guido Cavalcantim. Około roku 1285 ożenił się z Gemmą di Manetto Donati, która urodziła mu troje (a być może czworo) dzieci. W latach 1295-1300 zaanagażował się politycznie, co zostało uwieńczone powołaniem go na urząd priora (rodzaj gubernatora) w roku 1300.

Obywatel Florencji, musiał ją opuścić, ponieważ frakcja polityczna białych w partii gwelfów przegrała walkę z frakcją czarnych. W efekcie tego Dante został oskarżony i skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Jednak Dante nie zapłacił tej grzywny i dlatego został skazany na śmierć. Przez resztę życia błąkał się po różnych dworach Włoch nigdy nie powróciszy do swojej ojczyzny. Zmarł w Rawennie.